0

Your Cart is Empty

  • Add description, images, menus and links to your mega menu

  • A column with no settings can be used as a spacer

  • Link to your collections, sales and even external links

  • Add up to five columns

  • Add description, images, menus and links to your mega menu

  • A column with no settings can be used as a spacer

  • Link to your collections, sales and even external links

  • Add up to five columns

  • Какво е Фундаментален анализ и как да го използваме?

    by Zhivko Delchev August 31, 2024 7 min read

    Какво е Фундаментален анализ?

    Основно чрез фундаменталния анализ се цели да се изследва не само посоката на движение на пазара, а и същността на факторите, които влияят за това движение, възникнал доста преди техническия и дълго време е бил единственият начин за анализиране на световните капиталови пазари. На практика качественият фундаментален анализ се изработва значително по-трудно от техническия анализ. За да бъде обяснено движението на дадена валутна двойка с фундаментален анализ, е необходимо да се вземат под внимание огромен брой фактори, като в същото време всеки един от факторите трябва да бъде степенуван по как влияние и каква е продължителноста му  за конкретната ситуация:

    • финансови фактори;
    • общоикономически фактори;
    • политически фактори;
    • природни бедствия и екологични катастрофи;

    Финансови фактори:

    1. Лихви
    2. Инфлация

    Лихвите и инфлацията са едни от фундаменталните фактори с най-голямо влияние върху валутната търговията. Лихвеният процент и инфлацията са пряко свързани. За всяка страна лихвеният процент е различен и се определя от точно определен финансово контролен орган. За Европа това е ЕCB(European Central Bank) - Европейска Централна Банка, за САЩ е FEO - Федералния резерв, за Япония е Во) (Bank of Japan) - Централна Банка на Япония, за Англия това е Bank of England (BOE) - Централна Банка на Англия, за Швейцария това е Swiss National Bank (SNB) - Швейцарска Национална Банка и т.н. Ако централната банка на някоя държава намали лихвения процент, то това значи, че лихвата по кредитите също ще намалее, т.е. цената на кредитите ще стане по-ниска. Тази мярка ще доведе до повече изтеглени кредити, до повече парични средства в обръщение и респективно до по-голямо потребление. В същото време по-голямото и по-евтино предлагане на парични средства ще доведе до поевтиняването на националната валута спрямо другите валути. От тук можем да си направим извода, че понижаването на лихвения процент за дадена държава влияе негативно върху националната й валута (понижава стойността й). Аналогично, при висок лихвен процент паричното предлагане намалява, паричните средства в обръщение също са по-малко, хората предпочитат да съхраняват свободните си пари в банка, за да печелят от лихвата. Следователно повишаването на лихвения процент влияе положително върху конкретната национална валута поддържаща стабилна икономика и силна валута. 

    Да предположим, че някъде по света, в някоя държава инфлацията е по- голяма от лихвата, тогава на практика там ще бъде безсмислено човек да държи парите си в банка, защото те ще се обезценяват по- бързо, отколкото ако ги похарчи веднага и купи с тях стока. Този вариант би бил пагубен за икономиката на дадената страна. Същото, но с по-бавни темпове би се получило и ако процентите на лихвата и на инфлацията са равни. Това отново би довело до пренасищането с парични средства и би повлияло негативно върху националната валута на държавата. Идеалният вариант за икономиката на дадена страна би бил, ако процента на лихвата превишава малко процента на инфлация.

    Когато лихвеният % е по голям от % инфлация какво можем да очакваме?

    Този вариант е най-благоприятен за националната валута на дадена държава. Голямо влияние върху валутните курсове оказват и лихвите по дългосрочните държавни ценни книжа. Повишаването на доходността на държавните ценни книжа влияе положително на валутата на дадена държава и обратно понижаването на лихвите по държавните ценни книжа влияе отрицателно на валутата. 

    Ако лихвата по държавните ценни книжа в САЩ се повиши докато лихвата по дьржавните ценни книжа в Япония остане непроменена, това ще подтикне инвеститорите вместо да си закупуват японски дьржавни ценни книжа да инвестират парите си в американски дьржавни ценни книжа. Подобна промяна в лихвения процент на дьржавните ценни книжа би се оказало положително влияние върху американската икономика и американския долар, защото повече хора ще желаят да инвестират в Американските, но за да инвестират, те пьрво трябва да си закупят американски долари, което от своя страна ще повиши тьрсенето на американската валута, а от там и стойността на долара.

    Какво са общо икономическите фактори и как влиаят на финансовите пазари?

    Общо икономическите фактори са най-различни. Това е всеки един икономически фактор, който влияе по някакъв начин, било то директно или индиректно, върху сьстоянието на валутата на една страна. Безспорно Брутният вътрешен продукт(БВП) (GDP-Gross Domestic Product) е един от най-важните. Повишаването на БВП на някоя държава има положително влияние върху националната й валута. По-голям БВП означава по-голямо производство, по-голямо потребление, по-голямо движение на капитали, по-голям интерес сред инвеститорите, а от там и по-голямо търсене на националната валута. Това би затвьрдило позициите на националната валута на дадената страна спрямо валутите на другите страни. Аналогично, понижението на БВП би повлияло негативно върху валутата на дадената държава. Други общо икономически фактори можем да видим по долу и да разберем какво е тяхното влияние:

    • безработица (unemployment)
    • доходност (profitability)
    • индекс на потребителските цени (СРI)
    • индекс на производствените цени (РРI)
    • склонност към потреоление (consumption inclination)
    • изплатени заплати извън селското стопанство (Nonfarm Payroll)
    • жилищно строителство (housing construction)

    Всяка една промяна в гореизброените индекси и параметри влияе с различна тежест върху валутните курсове и индекси. Съответно, ако промяната е положителна влияе положително, ако е отрицателна влияе отрицателно. През последните години се наблюдава засилване на влиянието на фондовите пазари върху валутните курсове. Това е особено ярко изразено в САЩ с индекса Dow Jones. Повечето компании в него извършват своята дейност на международно ниво, затова евтиният долар благоприятства тяхното развитие, но разбира се, ако има силен подем на националната икономика, както е било през втората половина на миналия век, с покачване стойността на индексите се наблюдава и покачване на долара. С по-малко, но не маловажно значение, са и другите два, основни за американската икономика, индекси NASDAQ и S&P 500.

    Такава зависимост може да се наблюдава и в Евро зоната, където определящи са германските индекси. Макар и по-слабо, Великобританският индекс FTSE-100 също оказва влияние върху британския паунд. Поради факта, че държавата е изцяло експортно ориентирана, в Япония се забелязва следната зависимост: когато йената започне да поевтинява това благоприятства износът и акциите на японските компании се повишават, а от там и основният индекс на Япония - Nikkei-25. се повишава. Съществува още и свързаност между движението на курсовете на две или повече валутни двойки, като при някои валути от Еврозоната и при американския долар. Поради географската и икономическата близост на Англия до останалите европейски страни, когато еврото започне да се понижава спрямо долара и британският паунд започва низходящо движение спрямо американския долар.

    Подробно обяснение може да гледате в нашият епизод 03 в YouTube

    Фундаменталните новини карат пазара да се движи по-бьрзо, сьздавайки висока волатилност за кратко време, от която можем да се възползваме. Във Форекса, фундаментьт означава, че ние поставяме една икономика срещу друга. САШ V Великобритания, Австралия V Япония, Швейцария V САЩ, Нова Зеландия V Австралия. Нека да разгледаме най-важните фактори, които ще имат най-голямо влияние върху пазарите / конкретните валути.

    • Лихвени проценти - По-високите лихви карат валутата да се вдига поради увеличение на инвестициите при по-висок лихвен климат. Въпреки това, по-силната валута има свои собствени проблеми - оскьпяване на износа, а по-високите лихви също оскъпяват разходите по заемите. По-ниските лихвени проценти предизвикват обезценяване на валутата, има по-малко инвестиции, поради по-ниския процент на Възвращаемост. Лихвените проценти задвижват потока от пари, което е грьбнакьт на валутните пазари.
    • Данни за производството - това е силен показател за индустриализираните страни.
    • Данни за заетостта - по-висока заетост е положително за дадена валута.
    • Инфлацията и потребителската увереност -по-високата инфлация и по-високотодоверие на потребителите е положителен икономически сигнал и следователно има бичи ефект върху валутата.
    • БВП (брутен вътрешен продукт) - счита се повече за изоставащ показател, но разбира се по-високият БВП насьрчава бичи ценови движения. Колкото по-ниськ е БВП, толкова по-мечешки са настроенията.

    Полиtически фактори и новини кoито влиаят на финансовите пазари

    Политическата стабилност е важно условие, но не винаги достатъчно, за да утвърди възходящо движение на дадена валута. Обикновено колебанието в движението на тренда се появява преди избори. Поради неизвестността от развоя на събитията, повечето играчи на пазара предпочитат да затворят позициите си и да изчакат настъпването на стабилност и яснота. Като цяло политическата нестабилност влияе пагубно върху валутата на дадена страна и тя започва да се обезценява.

     

    Реакцията на пазара от появата на новини е широко изследвана тема, но за съжаление никой до сега не е успял да опише правилната форма на това как точно влияят върху движението на тренда. Причините за това са много и разностранни, но най- важното, което трябва да се запомни е, че една новина, без значение колко важна и съществена е тя, не може да промени цялостната посока на дългосрочния тренд.

     

    Често срещана практиката е големи финансови институции и финансисти умишлено да създават новини, с цел да повлияят на курсовете на валутите. В мкого голям брой от случаите реакцията от новината е била изконсумирана много преди реалната и поява. Това най-често се случва, когато се очаква изявление за лихвения процент на някой от управителите на централните банки в Европа. Причината за това е, че се знае предварително позицията на човека, който ще направи изявление и реалната ситуация на нещата - Купувай при слух, продавай при новина", като се има предвид, че ефекта от новината е преминал преди нейната поява.

     

    Начинът, по който новината оказва влияние на тренда е най-често неговото разколебаване. При появата на даден слух или новина на пазара излизат играчи, които реагират веднага. Ако трендът е низходящ, а новината е положителна, те започват да купуват, но в един момент се оказват недостатъчни, за да обърнат тренда, след което той се връща в първоначалната си посока. Причината за това е, че валутните пазари се ръководят от далеч по мащабни фактори. Аналогична е ситуацията при възходящ тренд и появата на отрицателна новина.

     

    Първата ви работа като трейді р. преди дори да отворите графиките е да се следи всеки ден икономическия календар, за да се видят данните, които могат да засегнат пазарите и валутните двойки!

    Присъединете се към нас независимо дали сте начинаещ с минимални ресурси или опитен трейдър, който иска да разшири своите знания

    Ако търсите обър и надежден регулиран брокер ние от The Funding Edge ви препоръчва да се присъедините към Vantage, който е регулиран и е най-надеждният брокер.

    Те осигуряват много добри варианти за различни сметки като и множество опции за депозит и теглене.

    Присъединете се към Vantage Today

    Zhivko Delchev
    Zhivko Delchev